TR| EN|

HAKKIMIZDA

 TOBB & TOBBUYUM

 

Uyuşmazlıkların dostane bir şekilde çözümünü hedefleyen arabuluculuğun temelleri çok eski geçmişe dayanmaktadır. Uyuşmazlıkların dava yolu ile çözümü yerine, tarafların kendi iradeleri ile uzlaşarak uyuşmazlığa son vermeleri, toplumsal huzurun ve barışın sürdürülebilir hale gelmesi açısından tercih sebebi sayılmaktadır.
Türkiye Odalar Borsalar Birliği (TOBB) 22 Haziran 2012 yılında yürürlüğe giren ilk arabuluculuk kanunu olan “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu’nun” hazırlık aşamasından bugüne kadar Türkiye’de arabuluculuk kurumunun gelişmesi, yargı yükünün hafifletilmesi ve yaygınlaşması konusunu önemsemekte ve bu doğrultuda çalışmalarını sürdürmektedir. Arabuluculuğun iş dünyasında çalışanlara ve iş insanlarına tanıtılması ve yaygınlaştırılması konusunda ulusal ve uluslararası birçok etkinlik düzenlemiştir.
Bu bağlamda, TOBB’un girişimleri ile iş dünyamızın ve vatandaşlarımızın uyuşmazlıklarının sürdürülebilir çözümlere ulaşmasına yardımcı olmak amacıyla 09.12.2020’de TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi kurulmuştur.

 

Değerlerimiz

TOBB UYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi olarak tüm ilişkilerimizde dürüst, şeffaf ve tutarlı davranıp ve bu sayede güvene dayalı uzun süreli ilişkiler kurmaya çalışıyoruz. Gelişim ve değişimi yönetmek işimizin bir parçasıdır. Kendimizi ve çalışma arkadaşlarımızı devamlı geliştirerek, sürekli öğrenen bir organizasyonun parçası olmayı hedefliyoruz. Taraflara tamamen gizli bir uyuşmazlık çözüm süreci ve güven ortamı sağlayıp, kazan-kazan ilkesini hep beraber benimsiyoruz.

 

Vizyonumuz

Ulusal ve uluslararası alanda; iş dünyamızın ve toplumun her kesimini ilgilendiren her türlü uyuşmazlıkların sürdürülebilir çözümlere kavuşmasının mimarı ve öncüsü olmak.

 

Misyonumuz

Çalışkanlık ve profesyonelliği birleştirerek ulusal ve uluslararası alanda uyuşmazlıkların çözümünde hoşgörü esasları çerçevesinde kalıcı, sürdürülebilir ve ekonomik çözümler ile dünya standartlarındaki en yüksek kalitedeki hizmeti vererek bilime ve ülke ekonomimize katkı sağlamak.